image

14.02.2011

Vítězem Středoevropské ligy je Arad

Basketbalistky týmu Icim Univ Goldis Arad se staly vítězkami letošního ročníku Středoevropské ligy. V soutěži neprohrály ani jedno utkání. Na domácí rumunské půdě porazily ve finále slovenský celek BK PU Bemaco Prešov 62:50, který stejně jako loni obsadil 2. místo. Třetí místo patří obhájci loňského prvenství Kaře Trutnov, čtvrtý skončil celek Flying Foxes SVS Post Wien, jenž ve Final Four CEWL nahradil Valosun Brno, odhlášený kvůli marodce. Finálový turnaj se hrál v Aradu za obrovského diváckého zájmu a v hodně bouřlivé atmosféře.

FINAL FOUR CEWL V ARADU

1. SEMIFINÁLE:

BK PU Bemaco Prešov - Flying Foxes SVS Post Wien 87:64 (27:18, 52:32, 74:48). Body: Wirth 19, Ciappina 15, Vacková a Risper 13, Čižmárová 8, Pindrochová 7, Kolkusová a Oravcová 4, Bartejsová a Draganovská 2 - Thompson 25, Lichnerová 13, Grbas 11, Davis 9, P. Steger 6. Rozhodčí: Kučera (ČR), Istvan (Rum.). Fauly: 20:16, TH: 13/8 - 13/11, trojky: 11:1, 5 osobních chyb: 0:1 (P. Steger), diváci: 500.

Rakouský mistr vytrhnul organizátorům trn z paty, když dokázal přijet na Final Four poté, co Valosun Brno zrušil účasti kvůli karanténě. Na závěrečném ceremoniálu pak vídeňský klub převzal cenu fair-play. Létající lišky dorazily v úzké sestavě pouze s osmi hráčkami, a to jedna z nich do průběhu Final Four vůbec nezasáhla.

Semifinálové utkání se stalo jednoznačnou záležitostí slovenského vicemistra, který v prvním poločase zasypal soupeře devíti trojkami. Prešov tak po roce opět postoupil do finále Středoevropské ligy.

2. SEMIFINÁLE:

Icim Univ Goldis Arad - Kara Trutnov 74:59 (22:13, 32:32, 49:49). Body: Graham 23, Meszaros a Toma 12, Brosovszky 11, Ciocan 7, Roberson 6, Dragoescu 3 - Mišurová 21, Šnajdrová 9, Hindráková 7, Kušlitová 6, Komžíková, Nováková, Věchtová a Záplatová 4. Rozhodčí: Udrica (Rum.), Lukáč (SR). Fauly: 17:23, TH: 22/16 - 10/6, trojky: 4:7, 5 osobních chyb: 0:3 (Nováková, Šnajdrová, Hindráková), diváci: 2000.

Ohlušující a ohromující atmosféra dvoutisícového publika "nakopla" domácí tým k výbornému rozjezdu, který v první čtvrtině přehrával loňského vítěze CEWL z Trutnova. Hostující celek ztratil ostych ve druhé čtvrtině, kterou vyhrál 10:19 a první poločas tak skončil nerozhodně. Vyrovnané skóre platilo rovněž po třetí čtvrtině. V té poslední se nadechl lídr rumunské ligy, myslící na účast v Eurolize, k obrovskému náporu a v pekelné výhni "usmažil" svého českého soupeře.

UTKÁNÍ O 3. MÍSTO:

Flying Foxes SVS Post Wien - Kara Trutnov 65:80 (15:23, 26:42, 31:56). Body: Thompson 24, Davis 15, Grbas a Lichnerová 9, P. Steger 6, A. Steger 2 – Vacková 19, Kušlitová 13, Komžíková 9, Nováková a Záplatová 8, Mišurová 7, Šnajdrová 6, Věchtová 5, Tothová 3, Hindráková 2. Rozhodčí: Rosu (Rum.), Lukáč (SR), Marchis (Rum.). Fauly: 15:25, TH: 30/21 - 13/7, trojky: 0:11, 5 osobních chyb: 0:1 (Věchtová), diváci: 800.

Trutnovský tým splnil v utkání o 3. místo roli favorita. Při vysokém vedení dal kouč Kary Martin Petrovický hodně příležitostí nejmladším hráčkám.

Martin Petrovický, trenér Trutnova: „Třetí místo je pro nás určitě úspěch, vzhledem k tomu, že jsme se do Final Four dostali na poslední chvíli. V semifinále jsme zahráli velmi dobrý zápas s Aradem, který jsme prohráli až ve čtvrté čtvrtině. Hrát evropské poháry je pro naše družstvo příjemná změna proti ligovému kolotoči, pro mladé hráčky je zahraniční basketbal výborná studna k nabírání zkušeností.“

Christoph Pinezich, trenér Vídně: "Byla to pro náš klub veliká zkušenost, jsme velice rádi, že jsme se takové akce mohli zúčastnit."

FINÁLE:

BK PU Bemaco Prešov - Icim Univ Goldis Arad 50:62 (13:16, 32:32, 36:49). Body: Risper 19, Ciappina a Vacková 9, Wirth 8, Oravcová 3, Zentková 2 - Toma 13 (16 doskoků), Brosovszky 13, Savic a Graham 11, Roberson 7, Ciocan 4, Meszaros 2, Dragoescu 1. Rozhodčí: Udrica (Rum.), Kučera (ČR), Istvan (Rum.). Fauly: 20:16, TH: 19/16 - 19/13, trojky: 2:5, 5 osobních chyb: 1:0 (Vacková), diváci: 2500.

Finálový duel před napěchovanými tribunami měl v prvním poločase stejný scénář a naprosto stejný výsledek jako v semifinálové bitvě Aradu s Trutnovem. Rumunský hostitel měl lepší vstup do zápasu, Prešov však dokázal desetibodovou šňůrou v posledních pěti minutách prvního poločasu vyrovnat na 32:32. Třetí čtvrtina rozhodla. Arad ji ovládl poměrem 17:4 a vytvořil si klíčový náskok, který slovenské družstvo už nedokázalo dohnat.

Stacey Nolan, trenér Aradu: „Jsem velmi šťastný. Děvčata hrála srdcem, mají můj obdiv, stejně jako naši výborní fanoušci. Jsem šťastný, že můžu být v nejlepším týmu v Rumunsku. Je to pro mne čest, největší úspěch v mojí kariéře.“

Jozef Rešetár, trenér Prešova: „Turnaj byl velmi dobře připravený, ale myslím si, že do budoucnosti je potřeba se zamyslet nad tím, aby pískali neutrální rozhodčí. Kdo utkání viděl, musí mi dát za pravdu. Rumunští rozhodčí domácím dost pomohli. Měli jsme nižší úspěšnost střelby, protože Arad si mohl v obraně dovolit více než my. Mezinárodní zkušenosti rádi sbíráme a budeme v tom pokračovat i dále.“

KONEČNÉ POŘADÍ FINAL FOUR CEWL 2011: 1. Icim Univ Goldis Arad, 2. BK PU Bemaco Prešov, 3. Kara Trutnov, 4. Flying Foxes SVS Post Wien.